İsrail muhalefet lideri Lapid: Netanyahu esirleri terk etti

AA

İsrail’deki muhalefet lideri Yair Lapid, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetini sert sözlerle eleştirdi.

Kabineden yapılan açıklamaların “gereksiz” olduğunu belirten Lapid, bu durumun esir takası anlaşmasının önünde engel oluşturduğunu söyledi.

Lapid, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Netanyahu hükümetinin Gazze’deki esirler konusundaki tutumunu hedef aldı.

“Tamamen çıldırdınız mı?”

Netanyahu ve bakanların esirler konusunda duyuruları, tehditleri ve gereksiz açıklamalarına son verilmesi çağrısında bulunan Lapid, “Tamamen çıldırdınız mı? İsrail devletinin bu çılgınlığı durduracak sorumlu bir yetişkini yok.” ifadelerini kullandı.

“İsrail hükümeti esirleri terk etti”

Lapid, yetkililerin açıklamalarının yalnızca esir takası anlaşmasını engellemeye ve müzakerelerin kötü yönetilmesine yol açtığını belirterek, “İsrail hükümeti esirleri terk etti ve onları eve getirmek için her şeyi yapmalı.” ifadelerine yer verdi.

Netanyahu, görüşmeleri zora soktu

The New York Times’a konuşan İsrailli bir yetkili de Netanyahu’nun, Hamas ile esir takası mutabakatı müzakereleri devam ederken Gazze’nin güneyinde yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah’a saldırıdan vazgeçmeyecekleri yönündeki açıklamalarının görüşmeleri zora soktuğu kaydetmişti.

Mısır ile Katar arabuluculuğunda hazırlanan yeni ateşkes ve karşılıklı esir takası mutabakatı müzakereleri Kahire’de görüşülürken, Netanyahu, uluslararası toplumdan gelen uyarılara rağmen Refah’a kara saldırısı düzenleyeceklerini taahhüt etmişti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x